Cykliczne imprezy

„Święto Niezapominajki” to akcja Programu 1 Polskiego Radia.

niezapominajkiKulminacja obchodów przypada 15 maja. Jest to okazja, by dać dowód pamięci osobom nam bliskim- przyjaciołom, ukochanym, znajomym-wszystkim, których lubimy, cenimy, szanujemy. Kwiaty niezapominajki polnej pełnią rolę symbolu pamięci i miłości.

Akcja ma także wymiar ekologiczny- ma przypominać nam o ochronie przyrody i zachowaniu bogatej różnorodności biologicznej naszego kraju. Niektórzy traktują ten dzień jako alternatywę 14 lutego-popularnych walentynek.

Pomysłodawcą akcji był nieżyjący redaktor polskiego radia Andrzej Zalewski, prowadzący audycję Eko-Radio. Tak mówił o swojej akcji:

„ Niezapominajka nawiązuje do tradycji wiejskich bukietów, które układane były z kwiatów polnych i łąkowych. Jest kwiatem naszych łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, ale rośnie również w naszych ogrodach i obejściach, a 15 maja zakwitnie w naszych sercach”

Nasza szkoła dołączyła do niezapominajkowej akcji  w 2006 roku.  Inicjatorką i pierwszą organizatorką była Pani Elżbieta Majcherkiewicz- emerytowana nauczycielka naszej szkoły. Dołączyły do niej Panie : Aleksandra Schulz i Sławomira Zielińska, które do dzisiaj organizują szkolny Dzień Niezapominajki. Starają się także „zarazić” tą akcją Mogilno i okolice.

Tego dnia cała społeczność „Trójki” ubiera stroje w barwach niezapominajki: zielonym, żółtym, niebieskim. Dekoruje pomieszczenia bukietami kwiatów ogrodowych, sadzi niezapominajki, składa  życzenia sobie nawzajem oraz mieszkańcom Mogilna.

Co roku obchodom przyświeca inne hasło- idea, ale wszystkie łączy jedno-przypominanie o najważniejszych sprawach: życzliwości, uśmiechu, zrozumieniu, dbaniu o naturalne środowisko.

Dołącz do nas! Zadbaj o odpowiedni strój i nastrój! Zapraszamy!

Zainteresowanym polecamy także:

www.niezapominajki.pl  www.radio.com.pl/jedynka

UROCZYSTE PRZYRZECZENIE KLAS PIERWSZYCH,
PASOWANIE NA UCZNIA

pasowanieCo roku, na początku października, do braci uczniowskiej przyjmowani są uczniowie klas pierwszych. Prezentują własne umiejętności aktorsko-muzyczne, potem przyrzekają na sztandar szkoły być dobrymi uczniami. Na koniec odbywa się pasowanie na ucznia za pomocą symbolicznego ołówka. Starsi uczniowie prezentują się w strojach niecodziennych i mają dla „maluchów” niespodzianki.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

dzien patronaŚwięto odbywa się co roku w dniu urodzin patrona Mikołaja Kopernika, czyli 19 lutego. Przygotowany jest uroczysty apel w którym uczestniczą wszyscy uczniowie. W trakcie apelu wręczane są dyplomy „Wzorowy uczeń”.

W tym dniu przybliżana jest postać patrona, jego zainteresowania, odkrycia. Zwykle samorząd uczniowski organizuje konkurs plastyczny „Portret patrona”.

Z patronem Mikołajem Kopernikiem związany jest hymn szkolny.

PORANKI WIGILIJNE

wigiliaPoranki odbywają się zwykle 22 grudnia w sali gimnastycznej. Biorą w nich udział wszyscy uczniowie, ale w mniejszych grupach, po 3-4 klasy jednocześnie.

W trakcie poranku jest czytana Ewangelia o narodzinach Jezusa. Potem prezentowane są jasełka, a następnie składane życzenia. Uroczyste spotkanie kończy się wspólnym śpiewem kolęd.